727-705-337 biuro@hempoptima.com

Jak rozpocząć własną hodowlę konopi?

Dnia 7. maja 2022 roku dotychczasowe przepisy o uprawie konopi odeszły w niepamięć. Teraz tylko od nas zależy, czy będziemy uprawiać cannabis czy nie.

Skoro możemy już hodować konopie na własnej działce, co należy zrobić, aby nasza plantacja była legalna?

W kolejnych linijkach, krok po kroku dowiesz się, jak uzyskać pozwolenie.

Jak złożyć wniosek przez internet?

 • Po pierwsze, musisz mieć założony Profil Zaufany. Jeśli z jakiegoś powodu jeszcze go nie masz, najprawdopodobniej możesz go stworzyć przez swoje konto bankowe.
 • Kiedy uzyskasz już materiał siewny, zeskanuj jego etykietę. Powinna być dopięta do paczki z nasionami.
 • Zeskanuj również fakturę. Jeśli nie było jej w paczce, dostaniesz ją na maila.
 • Ściągnij wniosek o wpis producenta do rejestru konopi włóknistych. Znajdziesz go pod tym linkiem
 • Po dokonaniu przelewu opłaty skarbowej w wysokości 30 zł, pobierz potwierdzenie płatności.
 • Gdy zbierzesz już wszystkie potrzebne dokumenty, wejdź na stronę:

https://www.gov.pl/web/gov/wyslij-pismo-ogolne. Kliknij: “wyślij pismo ogólne”, wtedy będzie trzeba zalogować się przez wspomniany Profil Zaufany (ewentualnie system bankowy) i wypełnij dane. W pierwszym okienku wpisujesz nazwę odpowiedniego oddziału terenowego KOWR-u.

(Aby sprawdzić oddział, pod który będzie podlegała twoja uprawa, zajrzyj tutaj: https://www.kowr.gov.pl/kontakt/ot.) 

 • Załącz wymienione wyżej dokumenty. Jeśli działka, na której będziesz prowadzić hodowlę nie należy do ciebie, potrzebujesz jeszcze pisemnej zgody właściciela terenu na zasiew.
 • Tak przygotowany wniosek zatwierdź i wyślij.

Zrobione! KOWR powinien potwierdzić twój wpis w ciągu dwóch tygodni.

Oczywiście swoją prośbę możesz wysłać również pocztą tradycyjną. Wówczas wypełniony formularz wraz ze wszystkimi załącznikami należy wydrukować i wysłać do właściwego oddziału KOWR.

Co trzeba wpisać?

Podczas wypełniania urzędowego wniosku możesz napotkać kilka trudności. Oto podpowiedzi, jak je pokonać:

 1. Aby uzupełnić pole “nazwa obrębu ewidencyjnego”, wejdź na geoportal-krajowy.pl i przejdź do mapy. TUTAJ znajdziesz szczegółowe instrukcje, jak odnaleźć swoją działkę.
 2. Aby uzupełnić pole “numer działki ewidencyjnej”, na tym samym portalu po wyświetleniu mapy znajdziesz okienko: “wyszukaj adres na mapie”. Po wpisaniu odpowiedniego adresu, wyskoczy opis działki. Tam sprawdzisz jej numer.
 3. W rubryce “powierzchnia uprawy konopi włóknistych” musisz podać pole w hektarach. Przelicznik z m² na ha dostępny jest pod tym linkiem.
 4. Formularz trzeba podpisać. Jeśli chcesz wysłać wniosek przez internet, możesz go wydrukować, wypisać ręcznie i zeskanować lub możesz złożyć podpis za pomocą Profilu Zaufanego. (Kliknij TUTAJ i podążaj za wskazówkami).

Gdzie dokonać opłaty skarbowej?

Na stronie KOWR: https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany odszukaj swój urząd terenowy (odpowiadający położeniu twojej uprawy). Na podany numer konta bankowego przelej kwotę 30 zł w tytule przelewu podając: “Opłata skarbowa: dokonanie wpisu producenta do rejestru konopi włóknistych na podstawie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii”. Pamiętaj, aby pobrać potwierdzenie płatności!

Dokumenty wysłane, pieniądze wpłacone, teraz pozostaje tylko czekać! W ciągu dwóch tygodni KOWR powinien potwierdzić dokonanie wpisu.

WAŻNE: Dopiero, gdy otrzymasz potwierdzenie, możesz rozpocząć swoją hodowlę!

Warto także poinformować jednostkę policji, której podlega teren twojej uprawy, że posiadasz na nią zezwolenie. Nie trzeba tego robić, ale może to pomóc w przyszłości uniknąć problemów.

Pod tym linkiem przeczytasz więcej na temat nowych przepisów.