727-705-337 biuro@hempoptima.com

Jak uprawiać konopie włókniste w Polsce?

Konopie włókniste, nazywane także przemysłowymi, to ostatnio jedna z najpopularniejszych roślin wśród rolników. Dzieje się tak, ponieważ zapotrzebowanie gospodarki na konopie ciągle rośnie, a rynek konopny sukcesywnie się rozwija. Jak wygląda uprawa konopi w Polsce? Czy potrzebne jest zezwolenie na ich uprawę? Jaka technologia uprawy jest najlepsza?

Uprawa konopi włóknistych – od czego zacząć?

W naszym kraju konopie można uprawiać wyłącznie na potrzeby przemysłu. Tych gałęzi jest jednak wiele. Należą do nich przemysł:

  • włókienniczy,
  • chemiczny,
  • spożywczy,
  • celulozowo – papierniczy,
  • kosmetyczny,
  • farmaceutyczny,
  • motoryzacyjny,
  • budowlany,
  • nasienny.

Przed rozpoczęciem hodowli musimy otrzymać odpowiednie zezwolenie na uprawę konopi. Wydaje je odział KOWR, odpowiadający regionowi, na którym ma powstać plantacja. Ponadto przed złożeniem wniosku o zezwolenie musimy mieć podpisaną umowę z firmą, która kupi nasze plony konopne lub złożyć oświadczenie o przetworzeniu konopi we własnym zakresie. Już wtedy powinniśmy wiedzieć, jaki są odmiany konopi i zdecydować się które będziemy uprawiać. 

Dopiero po otrzymaniu wszystkich dokumentów możemy zaopatrzyć się w sadzonki konopi, a także środki ochrony roślin.

Agrotechnika uprawy konopi – od siewu po zbiór

Ziemia jest, sadzonki konopi kupione i co teraz? Zacznijmy od tego, że sadzenie konopi włóknistych powinno odbywać się w odpowiednim czasie. Jest ono jednak zróżnicowane ze względu na różne aspekty. Jednym z nich jest na przykład klimat w jakim zamierzamy sadzić nasze konopie. 

W uprawie konopi włóknistych ważna jest jednak nie tylko pora siewu, lecz także odpowiednia pielęgnacja. W tym celu musimy zaopatrzyć się w odpowiednie środki ochrony roślin. Najbardziej uciążliwa na konopnych plantacjach jest komosa biała, a także chwastnica jednostronna. Chwasty te usuwa się mechanicznie. 

Innym zagrożeniem dla wzrastających konopi są owady. Środki ochrony roślin do ich zwalczania to substancje z jednej grupy chemicznej, a mianowicie pyretroidy. Jednak nie tylko. Możemy bowiem skorzystać także z dobrodziejstw natury. Aby pozbyć się ze swojej plantacji przędziorka możemy zastosować dobroczynek lub inne owady.

Nadszedł czas na zbiór naszych plonów. Zależy on przede wszystkim od kierunku uprawy. Konopie włókniste uprawiane na nasiona będą bowiem zbierane w innym terminie niż te wykorzystywane do produkcji olejków CBD. W takim wypadku najważniejsze są bowiem kwiatostany konopi. To w nich znajduje się najwięcej kannabinoidów (CBD). Specjaliści określają dokładnie czas ich dojrzałości. Kwiatostany konopi wchodzą wtedy w tzw. dojrzałość mleczno-białą. Wydzielają one intensywny zapach, a ich trichomy są koloru brązowo – pomarańczowego. Trwa to około 3 doby. Zbiór konopi na olejki CBD najlepiej jest przeprowadzać ręcznie, gdyż mamy wtedy najmniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia wiechów. Następnie musimy je wysuszyć z 75% wilgotności do 11%. Dopiero tak przygotowane kwiatostany konopi włóknistych nadają się do produkcji olejków CBD.