727-705-337 biuro@hempoptima.com

Medyczna marihuana – uprawa konopi medycznych legalna w Polsce

Dla polskich rolników, a także pacjentów leczących się medyczną marihuaną zbliżają się lepsze czasy. 24 marca weszła bowiem w życie nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomani. Tym samym Prezydent naszego kraju wydał zezwolenie na uprawę konopi w celach produkcji medycznej marihuany. 

Konopie medyczne – kto i od kiedy może uprawiać medyczną marihuanę?

Na przełomie marca i kwietnia tego roku Andrzej Duda podpisał dwie ustawy ważne dla polskich rolników. Jedna z nich zdecydowanie uprości uprawę włóknistych konopi wykorzystywanych w polskim przemyśle. Druga ustawa, którą podpisał prezydent, stanowi dobrą wiadomość nie tylko dla rolników, lecz także osób przewlekle chorych. Jest to bowiem zezwolenie na uprawę konopi wykorzystywanych do sporządzania leków recepturowych.

Ustawa weszła w życie już 7 maja 2022 roku, więc już od tego czasu teoretycznie nasi rolnicy mogą na swoich plantacjach sadzić sadzonki konopi na medyczną marihuanę. Dlaczego teoretycznie? Otóż ustawa, która weszła w życie w maju, dopuszcza uprawę tej odmiany konopi tylko przez Instytuty Badawcze nadzorowane przez ministra właściwego do spraw rolnictwa. 

Konopie do produkcji leków – jak wygląda ich technologia uprawy

Dotychczas polscy plantatorzy mogli uprawić wyłącznie konopie włókniste wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki. Teraz jednak sytuacja uległa zmianie. Czy tym samym agrotechnika wykorzystywana do uprawy konopi także musi się zmienić? Nie istnieje jedna technologia uprawy konopi siewnych, jednak każda musi być odpowiednio dostosowana do posiadanej przez plantatora odmiany konopi, a także planowanej mocy leku.

Zacznijmy od tego, że wysokiej jakości medyczna marihuana bogata jest w różnego rodzaju kannabinoidy, takie jak CBD, CBN, CBG, CBC, THCV oraz THC. Właśnie dlatego uprawa konopi w celach leczniczych musi odbywać się w certyfikowanych ośrodkach i być prowadzona przez profesjonalistów. Zadbają oni bowiem nie tylko o to, żeby kwiatostany konopi zostały zebrane w odpowiednim momencie, lecz także zastosują środki ochrony roślin, które nie wpłyną na obniżenie stężenia wyżej wymienionych kannabinoidów, bo to właśnie one są głównym składnikiem leczniczym. 

Miejmy nadzieję, że polski rynek konopny dzięki możliwości produkcji medycznej marihuany rozrośnie się jeszcze bardziej. Dzięki temu bowiem ceny leków na bazie medycznej marihuany powinny się zdecydowanie zmniejszyć, gdyż apteki nie muszą zaopatrywać się w nią za granicą tylko w Polsce.