727-705-337 biuro@hempoptima.com

\W hodowli marihuany nawożenie odgrywa kluczową rolę. Dobre nawozy dostarczają roślinie niezbędnych składników odżywczych, co przekłada się na jej zdrowie i obfite plony. Wybór odpowiedniego nawozu może być trudny, ale jest kluczowy dla sukcesu hodowli. W tym artykule przyjrzymy się, jakie składniki odżywcze są najważniejsze dla marihuany, jakie rodzaje nawozów są dostępne na rynku i jak dokonać właściwego wyboru.

Jaki jest najlepszy nawóz do marihuany?

Nawożenie to jedno z kluczowych aspektów udanej uprawy marihuany. Składniki odżywcze dostarczane roślinie mają ogromny wpływ na jej rozwój, zdrowie i plon. Wybór odpowiedniego nawozu jest zatem kluczowy dla osiągnięcia sukcesu w hodowli konopi. W tym artykule omówimy różne rodzaje nawozów dostępnych na rynku, jakie składniki odżywcze są niezbędne dla rośliny, oraz jakie czynniki należy brać pod uwagę, aby dokonać właściwego wyboru.

Składniki odżywcze niezbędne dla marihuany

Rośliny konopi, podobnie jak wszystkie inne rośliny, potrzebują kilku podstawowych składników odżywczych, aby rosnąć zdrowo i produkować obfite plony. Trzy główne składniki odżywcze, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju konopi, to azot (N), fosfor (P) i potas (K), znane jako składniki NPK. Oto, dlaczego są one ważne:

Azot (N): Azot jest niezbędny do produkcji białek, które są kluczowe dla wzrostu rośliny. Pomaga roślinie w tworzeniu zielonych liści i pędów. Niedobór azotu objawia się jasnozielonymi lub żółtymi liśćmi oraz spowolnionym wzrostem.

Fosfor (P): Fosfor wspomaga rozwijanie systemu korzeniowego i pomaga w fotosyntezie. Jest niezbędny do produkcji energii w komórkach roślinnych. Niedobór fosforu może prowadzić do słabego wzrostu rośliny i zmniejszenia plonów.

Potas (K): Potas zwiększa odporność rośliny na suszę i choroby. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego bilansu wodnego w roślinie i stymuluje wzrost. Niedobór potasu objawia się żółknięciem liści i ograniczeniem rozwoju korzeni bocznych.

Oprócz tych głównych składników odżywczych, marihuana potrzebuje także mikroelementów, takich jak magnez (Mg), żelazo (Fe), miedź (Cu), mangan (Mn) i inne, aby prawidłowo funkcjonować.

Nawóz organiczny czy mineralny?

Kiedy mówimy o nawozach do marihuany, możemy wyróżnić dwa główne rodzaje nawozów: organiczne i mineralne. Wybór między nimi zależy od preferencji hodowcy, rodzaju uprawy, oraz wielu innych czynników. Oto kilka rzeczy do rozważenia:

Nawozy organiczne:

Nawozy organiczne są produkowane z naturalnych źródeł, takich jak kompost, guano, kości, lub inne materiały organiczne. Są one bardziej ekologiczne, ponieważ nie zawierają sztucznych substancji chemicznych. Korzyści z nawozów organicznych to:

 • Łagodniejszy wpływ na środowisko naturalne.
 • Zwiększenie zawartości mikroorganizmów w glebie.
 • Poprawa struktury gleby.

Producenci tacy jak BioBizz oferują nawozy organiczne specjalnie dostosowane do marihuany, które nie zawierają sztucznych substancji i mogą poprawić jakość gleby.

Nawozy mineralne:

Nawozy mineralne są produkowane sztucznie i zawierają dokładnie sformułowane stężenia składników odżywczych. Są bardziej kontrolowalne niż nawozy organiczne i często skutkują większymi plonami. Korzyści z nawozów mineralnych to:

 • Szybszy wzrost i wyższe plony.
 • Precyzyjna kontrola nad składem odżywczym.
 • Mniej ryzyka kontaminacji patogenami.

Producenci tacy jak Advanced Nutrients oferują nawozy mineralne specjalnie opracowane do uprawy marihuany, które dostarczają składniki odżywcze w najbardziej przyswajalnej formie.

Nawóz do korzeni na start

System korzeniowy jest kluczowym elementem rozwoju rośliny konopi. Dlatego też istnieją specjalne nawozy do korzeni, które pomagają roślinom rozwijać zdrowy i silny system korzeniowy. Te stymulatory wzrostu korzeni mogą być stosowane już od pierwszego tygodnia uprawy, a także podczas przesadzania rośliny. Przykłady takich nawozów to Canna Rhozotonic, Plagron Power Roots, Advanced Nutrients Voodoo Juice i BioBizz Root Juice.

Nawozy NPK i ich znaczenie

NPK to skrót od azotu (N), fosforu (P) i potasu (K) – trzech głównych składników odżywczych, które roślina potrzebuje w największych ilościach. Nawozy NPK są powszechnie stosowane w uprawie marihuany, ponieważ pozwalają dostarczyć roślinie te kluczowe składniki w odpowiednich proporcjach. Dostępne są różne formy nawozów NPK, takie jak płynne, granulowane czy organiczne, dostosowane do różnych faz wzrostu rośliny.

Składniki NPK mają kluczowe znaczenie w różnych fazach wzrostu rośliny. W okresie wegetacyjnym, kiedy roślina intensywnie rośnie, potrzebuje większej ilości azotu, co sprzyja tworzeniu zielonych liści. W fazie kwitnienia, roślina potrzebuje więcej fosforu i potasu, co pomaga w tworzeniu kwiatów i plonów.

Skutki niedoborów i przenawożenia

Należy pamiętać, że nadmiar lub niedobór składników odżywczych może prowadzić do problemów w hodowli marihuany. Oto kilka skutków niedoboru i przenawożenia:

Skutki niedoborów:

 • Niedobór azotu objawia się jasnozielonymi lub żółtymi liśćmi i spowolnionym wzrostem.
 • Niedobór fosforu może prowadzić do słabego wzrostu i zmniejszenia plonów.
 • Niedobór potasu objawia się żółknięciem liści i ograniczeniem rozwoju korzeni bocznych.
 • Niedobory mikroelementów mogą prowadzić do różnych problemów, takich jak żółknięcie, plamistość liści itp.

Skutki przenawożenia:

 • Przenawożenie azotem może prowadzić do bardzo ciemnych liści, a w skrajnych przypadkach do żółknięcia i poparzeń.
 • Przenawożenie fosforem może zaburzyć wchłanianie innych składników odżywczych i zahamować wzrost.
 • Przenawożenie potasem może prowadzić do niedoboru innych składników i ograniczenia wzrostu.
 • W przypadku przenawożenia zaleca się przepłukanie gleby większą ilością wody, aby zmniejszyć stężenie składników odżywczych.

Gdzie kupić najlepsze nawozy?

Jeśli planujesz hodować marihuanę, warto zainwestować w wysokiej jakości nawozy dostosowane do potrzeb rośliny. Profesjonalne growshopy są doskonałym miejscem do zakupu takich produktów. W growshopach znajdziesz nawozy specjalnie opracowane do marihuany, które pomogą osiągnąć zdrowe i obfite plony.

Niektóre polecane growshopy to Mrgrow.pl, Progrower.eu, Growbox.pl, Domowauprawa.pl, Royalqueenseeds.pl i Tanieuprawianie.pl.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego nawozu do marihuany jest kluczowym elementem udanej uprawy. Hodowcy mają do dyspozycji nawozy organiczne i mineralne, nawozy NPK, stymulatory wzrostu korzeni oraz wiele innych produktów dostosowanych do różnych potrzeb rośliny. Pamiętaj o monitorowaniu składu gleby i potrzeb rośliny, aby dostarczyć jej odpowiednią ilość składników odżywczych. Odpowiednio dobrany nawóz może sprawić, że Twoja plantacja marihuany będzie rosła zdrowo i dawała obfite plony.